Soczewki kontaktowe dwuogniskowe czy wieloogniskowe?

soczewki dwuogniskoweJeżeli już borykamy się z problemem prezbiopii to jesteśmy zmuszeni do wyboru między dwoma rozwiązaniami – soczewkami kontaktowymi lub okularami. W naszym serwisie prezentowane są zalety soczewek progresywnych i nie inaczej jest również w tym artykule. Dobór soczewek kontaktowych warto uzgodnić z okulistą lub optometrystą, ale nie zmienia to faktu, że obecnie można wyróżnić soczewki kontaktowe dwuogniskowe oraz wieloogniskowe.

Soczewki dwuogniskowe

soczewki bifokalne zasada dzialaniaSoczewki dwuogniskowe (bifokalne), używane również w okularach progresywnych, wyróżnia dokładny podział na dwie strefy, górną do patrzenia „w dal” oraz dolną do „bliży”. Użytkownikowi takich soczewek często trudno się przyzwyczaić do patrzenia przez odpowiednie sektory soczewki, niemniej w przypadku soczewek kontaktowych ten problem jest mniejszy niż w okularach.

Soczewki wieloogniskowe

Soczewki wieloogniskowe, nazywane również soczewkami multifokalnymi, to główne rozwiązanie w soczewkach progresywnych. Nie oznacza to, że wszystkie z nich działają na tej samej zasadzie. Do soczewek wieloogniskowych (multifokalnych) zaliczamy:

  • Soczewki asferyczne z płynnym przejściem między centralną strefą do bliży, a zewnętrzną do dali.
  • Soczewki koncentryczne z centralną, niewielką strefą do bliży lub dali i z naprzemiennymi pierścieniowymi strefami do bliży i dali.

W przypadku soczewek multifokalnych wzrok musi się przyzwyczaić do patrzenia w odmienny sposób, ale nie jest to proces długotrwały. Soczewki tego typu mogą różnić się w zależności od oka dominującego, dla które w centrum mieści się strefa do bliży, a dla drugiego oka strefa do dali.

Więcej o soczewkach dwuogniskowych, jak i wielogniskowych przeczytacie tutaj.