Starczowzroczność – czy dotyczy tylko osób starszych?

Prezbiopia, zwana powszechnie starczowzrocznością to proces zmniejszenia lub utraty zdolności akomodacji oka. Powoduje ona systematyczne pogorszenie prawidłowego funkcjonowania oka człowieka. Jednym z objawów prezbiopii są trudności z wyraźnym widzeniem z bliska, dlatego mylnie może być ona kojarzona z dalekowzrocznością. Nagle codzienne czynności stają się uciążliwe, np. czytanie, czy korzystanie z telefonu komórkowego. Niemniej jednak prezbiopia dotyka osób zarówno z wadami oczu, takimi jak nadwzroczność, krótkowzroczność, jak i bez żadnej z tych wad.

Przyczyny powstania prezbiopii?

prezbiopia wada wzrokuCzęsto mylona jest ona z chorobą, tymczasem jest to naturalny proces, wynikający z fizjologii oka. Niestety z wiekiem gałka oczka staje się coraz mniej elastyczna, zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się już u osób po 40. roku życia, aż do 60 roku życia kiedy jej objawy są największe. Dzieje się tak zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Niestety nie można jej uniknąć, a więc żadna dieta, ani ćwiczenia nie cofną powstałych zmian.

Soczewki progresywne w korekcji starczowzroczności

W korekcji prezbiopii bardzo skuteczne są soczewki progresywne. Są one wieloogniskowe, umożliwiające widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska.
Soczewki progresywne wyglądają jak inne soczewki kontaktowe, jednak skonstruowane są tak, aby umożliwić widzenie niezależnie od odległości. Dopasowane są do każdej osoby indywidualnie, dlatego w konkretnej parze, inna osoba z taką samą wadą wzroku, nie będzie widzieć wyraźnie i czuć się komfortowo. Dodatkowo, soczewki progresywne na życzenie klienta mogą posiadać powłokę antyrefleksyjną oraz powłokę fotochromową.

Zalety korzystania z soczewek progresywnych

Najważniejszą zaletą ich noszenia jest uniknięcie uciążliwego korzystania z dwóch par okularów. Spełniają wielofunkcyjne zadanie przywrócenia naturalnego widzenia na każdą odległość. To skuteczny i komfortowy sposób, ułatwiający osobie funkcjonowanie w codziennym życiu. Soczewki zapewniają pełną swobodę podczas wykonywania pracy, a także podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.
Wykonane są z materiału o najwyższej jakości, zazwyczaj silikonowo – hydrożelowego, po to aby przepuszczały jak najwięcej tlenu. Ważne, aby posiadały system nawilżający aqua, który zapobiega wysychaniu soczewki. Dzięki temu ich noszenie staje się jeszcze bardziej komfortowe, a oczy będą wyglądały na zdrowe i niezmęczone. Soczewki progresywne powinny być dobierane przez wykwalifikowanego optyka lub najlepiej okulistę.