ISTOTA SOCZEWKI PROGRESYWNEJ

soczewki progresywne

Progresywne szkła kontaktowe zostały opracowane specjalnie dla tych, którzy widzą nieostro nie tylko przedmioty znajdujące się daleko, ale i te, które są blisko. Używają ich ci, którzy cierpią jednocześnie na dalekowzroczność i krótkowzroczność, lub też na krótkowzroczność oraz starczowzroczność (prezbiopię). Prezbiopia dotyka bardzo wiele osób po czterdziestym roku życia i wiąże się z utratą ostrego widzenia tego, co znajduje się blisko oka – np. czytanej gazety czy książki.

Zanim udało się stworzyć soczewki progresywne zarówno kontaktowe, jak i do okularów – popularne były szkła przedzielone na pół. Górna część służyła do patrzenia w dal, a dolna do czytania. Dziś, dzięki najnowszym zdobyczom optyki, wszystko kumuluje się w jednej soczewce, która ma dwie (lub więcej) krzywizny sferyczne, aby korygować obie wady jednocześnie. Oko samo znajduje sobie ”miejsce” na soczewce, przez które patrzy, aby widzieć wyraźnie odpowiednie przedmioty. Dzieje się to bez wysiłku, ani nawet wiedzy patrzącego, dlatego soczewki progresywne są tak komfortowe i skuteczne.

Dobierając soczewki progresywne lekarz okulista określa nie tylko moc (ilość dioptrii), ale również tak zwaną addycję, czyli odpowiedni dodatek do bliży lub dali.


Written by admin