Krople do oczu metodą leczenia prezbiopii?

Być może już niedługo prezbiopia, objawiająca się stopniową utratą zdolności akomodacyjnych oczu, doczeka się nowej metody leczenia, a to za sprawą … kropli do oczu. Na czym polegają właściwości lecznicze niezwykłych kropli do oczu i czy wyprą już w niedługim czasie tradycyjne metody leczenia bądź korekcji prezbiopii? Przekonamy się już wkrótce.

Tradycyjne metody leczenia

Dotychczasowe metody leczenia bywają dość uciążliwe i nie zawsze okazują się skuteczne. Po wizycie u specjalisty chorzy zmuszeni są nosić okulary korygujące lub szkła kontaktowe, natomiast dotychczasową alternatywą był zabieg chirurgiczny – keratoplastyka przewodzeniowa. Zabieg ten skutkuje tym, że jedno oko operuje się w celu wyraźnego widzenia przedmiotów, które znajdują się blisko, a drugie odległych.

Przełom w leczeniu prezbiopii?

Być może właśnie pojawiło się przełomowe rozwiązanie dla chorych na prezbiopię: miejscowe podawanie kwasu EV06. Metoda ta jest jeszcze w fazie testów, jak na razie jednak wykazuje dużą skuteczność w leczeniu lekkiej i średniej prezbiopii. Na razie ten sposób leczenia sprawdzono na grupie 373 osób. W zdefiniowanej podczas badań grupie w przeciągu roku zauważono znaczną poprawę u 340 osób. Przed zastosowaniem tej metody 99% z tych osób przejawiało nieprawidłową ostrość widzenia przedmiotów znajdujących się blisko, 53% przedmiotów w średniej odległości i 99% daleko. Po zastosowaniu leczenia te dolegliwości w znaczącym stopniu zmniejszyły się. W przypadku aż 95,3% osób w przeciągu roku zauważono zniknięcie lub osłabienie procesu utraty zdolności akomodacyjnych oczu.

Metody aplikowania kwasu EV06

prezbiopia krople do oczuKwas EV06 podawany jest pacjentom w formie kropli do oczu. Oddziałują one poprzez mechanizm „anti-crosslinking”. Leczenie poprawia elastyczność soczewki oka. Następuje to dzięki redukcji dwusiarczków protein. Co ważne, metoda ta jest nieinwazyjna i dotychczas nie stwierdzono żadnych poważniejszych efektów ubocznych. Stosowane podczas leczenia kwas liponolowy i cholina to dwie substancje, które występują naturalnie.

Aby całkowicie przekonać się co do skuteczności nowych metod leczenia prezbiopii, należy poczekać do końca testów klinicznych. Warto już teraz śledzić tę tematykę, gdyż może to być przełomowe rozwiązanie dla chorych.

Więcej o pozostałych alternatywnych metodach leczenia prezbiopii w artykule „Nowoczesne metody leczenia prezbiopii„.

źródło – Healio.com