Nowoczesne metody leczenia prezbiopii

oko korekcja laserowa wzrokuZ poradnika dowiedzieliśmy się już o tym czym jest prezbiopia. Metody jej leczenia coraz bardziej się rozwijają, dlatego staramy się przybliżyć te, które są obecnie w fazie testów. Wpierw jednak dowiedzmy się więcej o samej naturze prezbiopii, zwanej również starczowzrocznością.

Kogo jeszcze dotyka prezbiopia?

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pogorszenie wzroku, które odczuwa niemal każdy człowiek w średnim wieku. Wynika ono z pojawiającego się z czasem zesztywnienia soczewki i pogarszającej się zdolności oka do akomodacji. Czy Ty lub ktoś z Twojego otoczenia oddala od siebie gazetę lub książkę podczas czytania? Jeśli tak, to najbardziej prawdopodobnym powodem jest prezbiopia, która powinna być jak najszybciej zdiagnozowana przez okulistę. Warto wspomnieć, że ten „defekt” dotyka także osób po operacji zaćmy, którym nie wszczepiono soczewek wieloogniskowych. Standardowe soczewki nie mają zdolności akomodacji i takie osoby muszą nosić okulary do czytania.

Dawne metody radzenia sobie z prezbiopią

Dotychczas jedynym rozwiązaniem na niedowidzenie były okulary „do czytania” lub soczewki kontaktowe – multifokalne lub dwuogniskowe. W taki sprzęt wyposażony jest obecnie niemal każdy człowiek w średnim i starszym wieku. Trzeba jednak mieć świadomość, że korzystanie z soczewek nie zawsze jest wskazane, a noszenie okularów często bywa niewygodne.

Czas postawić na nowoczesność! Czy nowa metoda jest lepsza?

Obecne dokonania naukowe w dziedzinie okulistyki pozwalają uwolnić się od okularów i soczewek progresywnych. W ostatnich latach naukowcy odkryli, że wadę wzroku spowodowaną przez zesztywnienie soczewki można z powodzeniem leczyć, wykorzystując bardzo nowoczesne techniki laserowe. Różnica między nowymi a starszymi metodami laserowymi polega na tym, że korygowanie wzroku odbywa się bez naruszania wierzchnich warstw rogówki oka. Wykorzystywany do tego laser femtosekundowy sprawia, że tkanki rogówki trafione wiązką lasera ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Impulsy lasera działają na tyle krótko, że nie przenoszą ciepła na tkanki oka, co zmniejsza ryzyko powikłań. W efekcie wykonania zabiegu rogówka nabiera odpowiedniego kształtu, co zwiększa jej moc optyczną i poprawia widzenie z bliska.

korekcja laserowa prezbiopia

laserowa korekcja wzroku – patent LZH

Przyszłość w leczeniu prezbiopii

Okuliści podkreślają, że nowa metoda jest niemalże idealna. Do jej podstawowych zalet należy minimalna inwazyjność oraz znacznie zmniejszone ryzyko powikłań związanych z nacięciem i gojeniem rogówki. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich narzeka na pogorszenie wzroku to niech jak najszybciej skontaktuje się z okulistą. Prezbiopię już niedługo będzie można łatwo wyleczyć proponowanym zabiegiem laserowym, pozytywnie oceniona została faza testów przeprowadzona w 2015 roku. Opisaną metodę zaprezentował zespół pod przewodnictwem Alexandra Krügera z LZH (Laser Zentrum Hannover) we współpracy z szwajcarskim Optimo Medical.

Źródło (zdjęcie i opis nowoczesnego zabiegu laserowego) – Link