Soczewki progresywne czy okulary?

Jeszcze do niedawna, takiego wyboru nie było. Z racji tego, że soczewki progresywne zostały wprowadzone do sprzedaży stosunkowo niedawno, nie wszyscy wiedzą jeszcze, że można stosować je z takim samym powodzeniem, jak okulary progresywne. Warto więc przyjrzeć się bliżej obu rozwiązaniom.

OKULARY PROGRESYWNE

Okulary progresywne są stosowane w okulistyce już od wielu lat. Ich klasyczne modele to ewolucja soczewek dwuogniskowych, dlatego też nie istnieje w nich wyraźny podział obszarów do dali i bliży.  Sprawia to, że okulary takie wyglądają jak tradycyjne do dali. Płynne przejście mocy powoduje ostre i wyraźne widzenie na każdą odległość.

Jednak wraz z postępem technologicznym okulary progresywne ulegały udoskonaleniom. Najnowocześniejsze okulary progresywne tworzone są poprzez cyfrową obróbkę, która zapewnia maksymalne dostosowanie do potrzeb każdego użytkownika. Obszary widzenia poszerzono poprzez umiejscowienie korekcji na wew. stronie soczewki. Poprzez przesunięcie mocy bliżej oka zlikwidowano zniekształcenia obrazu charakterystyczne dla klasycznych soczewek progresywnych.

 

SOCZEWKI KONTAKTOWE PROGRESYWNE

Soczewki progresywne są tworzone w taki sposób, żeby posiadały dwa pola korekcyjne. Jedno jest wykorzystywane do patrzenia w dal, a drugie do patrzenia na niezbyt duże odległości, czyli na przykład w czasie czytania. W najlepszych soczewkach progresywnych nie ma zaznaczonej żadnej granicy przejścia z widzenia dalekiego do bliskie, dzięki czemu następuje to bardzo płynnie i niezauważalnie dla użytkownika soczewek.

Oczywiście dodatkowym plusem jest to, że raz założone soczewki kontaktowe pozwalają nam na cały dzień zapomnieć o kłopotach ze wzrokiem. Plus oczywiście to, że są one zupełnie niewidoczne dla osób z zewnątrz.